Műszaki vizsga és eredetiségvizsga

Időpontfoglalás »

MŰSZAKI VIZSGA ÉS EREDETISÉGVIZSGA
16.290 Ft

+átvizsgálástól!*


Hatósági műszaki vizsgáztatás

Személygépjármű

Kishaszongépjármű 3,5 tonnáig

AJÁNDÉK online bejelentkezés esetén!

Jelentkezzen be online és meghívjuk Önt egy finom kávéra vagy cappucino-ra, ráadásul választhat egy kulcstartót vagy illatosítót is ajándékba műszaki vizsgabázisunkon.

Bejelentkezés műszaki vizsgára vagy eredetiség vizsgálatra

    Tájékoztatjuk, hogy az időpont foglalása nem automatikusan történik. Az időpont véglegesítéséhez kollégánk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot.


    *A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül ajánlattételnek. Részletekről érdeklődjön márkakereskedésünkben az alábbi űrlap kitöltésével vagy személyesen Cegléden, a Külső Jászberényi út 48. szám alatt található telephelyünkön. Az ajándékra vonatkozó ajánlatunk a készlet erejéig érvényes.
    Mennyi a műszaki vizsga érvényessége?
    A műszaki vizsga érvényességét fontos figyelnünk, hiszen veszélyes lehet és szabályellenes lejárt műszakival használni a gépjárművet. A műszaki vizsga érvényessége alapvetően 2 év, ezt a dátumot a forgalmi engedély hátuljába is bejegyzik. Új autók esetében a műszaki vizsga érvényessége 4 év. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos okok miatt (például a vonóhorog felszerelése) újra kell vizsgáztatni a gépjárművet.

    Jelentkezzen be »

    Mikor jelentkezzünk be műszaki vizsgára?

    Érdemes a műszaki vizsga lejárta előtt pár héttel bejelentkezni a vizsgahelyre, ugyanis a lejárati dátumot megelőző 30 napban bármikor elvégezhető a vizsga, az új érvényesség kezdő dátuma nem a vizsga időpontja, hanem a lejárati dátum lesz. A bejelentkezés nálunk a gyorsabb ügyintézés érdekében online is történhet a lap tetején található űrlap kitöltésével.

    Példa: Az gépjármű műszaki vizsgája 2023.11.30-án jár le a forgalmi engedély szerint. A gépjármű tulajdonosa (vagy üzembentartója, meghatalmazottja) 2023.11.12-én műszaki vizsgáztatja le az autót sikeresen, így a járművön 2025.11.30-ig lesz érvényes műszaki vizsga.

    Jelentkezzen be »

    Minek kell megfelelni a műszaki vizsgán?

    Ahhoz, hogy a személygépjármű, utánfutó vagy kishaszon gépjármű átmenjen a műszaki vizsgán, meg kell felelnie a jogszabály által támasztott műszaki és környezetvédelmi követelményeknek. 2018 óta a szabályozás három kategóriába sorolja a műszaki vizsga követelmények átvizsgálása során tapasztalt hibáit.

    1. Kisebb hibák:Ide tartoznak azok a kisebb hiányosságok vagy az előírástól történő kisebb eltérések, melyek a jármű biztonságát, illetve a környezetterhelést jelentősen nem befolyásolják, ilyen hibák mellett a jármű alkalmas a közúti forgalomra, átengedik a vizsgán. Ilyen kisebb hiba például, ha az ablaktörlő lapát kissé deformálódott.
    2. Komoly hibák:Ide tartoznak azok a hiányosságok, nagyobb eltérések, melyek jelentősen befolyásolják a jármű biztonságát és a többi közlekedőt, valamint a környezetterhelést. Ilyen például a kopott fékdob, féktárcsa.
    3. Veszélyes hibák:Ide tartoznak azok a hibák, melyek közvetlen és azonnali veszélyt jelentenek a közlekedés biztonságára vagy olyan mértékben terhelik a környezetet, illetve olyan mértékben térnek el az előírásoktól, hogy a jármű nem vehet részt a forgalomban, a jármű nem megy át a vizsgán. Ide tartoznak például a jármű hiányzó okmányai, nem megfelelően működő félpedál.

    Jelentkezzen be »

    Hogyan kezdődik egy műszaki vizsga?

    Bármilyen forgalomba lévő, rendszámmal ellátott járműnek érvényes műszaki vizsgára van szüksége, amit a Közlekedési Hatóság által kiadott engedéllyel rendelkező vizsgaállomásokon lehetséges megszerezni. A vizsgaállomásokat egy online rendszer köti össze, melyeket folyamatosan ellenőriz a Nemzeti Közlekedési Hatóság. Az ország egyik ilyen vizsgapontja a Zakar és Társa Kft Cegléden.

    Egy műszaki vizsgára várakozó autó esetében első lépés mindig a tulajdonjog tisztázása. Alapvetően feltételezzük, hogy a jármű okmányai rendben vannak. A vizsgáztatási eljárást a gépjármű tulajdonosa vagy az általa meghatalmazott személy kérheti érvényes személyi okmányok és a forgalmi engedély jelenléte mellett. Céges tulajdonban lévő járművek esetében aláírási címpéldányt és cégkivonatot is hozni kell az eljáró személynek. Ha az autó tulajdonjoga valamilyen pénzintézet vagy bérbeadó cég kezében van, akkor annak írásos hozzájárulására is szükség lesz.

    Jelentkezzen be »

    Milyen okmányok szükségesek a műszaki vizsgához?

    Magánszemélyek esetén:
    • Személyi igazolvány
    • Lakcímkártya
    • Meghatalmazás/adatlap (formanyomtatvány)
    • Gépjármű forgalmi engedély
    • Érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: Kötvény és a befizetési igazolás vagy fedezet igazolás – elhagyható, viszont a vizsgáztatási rendszer átmeneti zavara esetén csatolni szükséges, ezért inkább érdemes magunkkal vinni a műszaki vizsga alkalmával.

    Jogi személy esetén:
    • Cégkivonat: általában elég az első, illetve az adószámot tartalmazó oldal.
    • Aláírási címpéldány
    • Meghatalmazás (formanyomtatvány)
    • Gépjármű forgalmi engedély
    • Érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: Szintén a kötvény illetve a befizetési vagy fedezetigazolás. Jelen esetben is elhagyható, de a vizsgáztatási rendszer esetleg problémája esetén itt is csatolni szükséges, szóval jobb, ha nálunk van.

    A műszaki vizsgáztatáshoz szükséges előre bejelenteni a járművet. Mi tíz nappal az esedékes időpont előtt javasoljuk ezt megtenni. A jogszabály azonban rendelkezik arról, hogy lejárat előtt harminc napon belül már bármikor túl lehet a jármű a vizsgán, a hátra lévő napok nem vesznek el, ugyanúgy a lejárat napjától fog indulni az újabb két év érvényessége. Így valóban nem érdemes az utolsó pillanatig várni.

    Jelentkezzen be »

    Mi a műszaki vizsga menete a Zakar Autónál? Miért végzünk az előzetes átvizsgálást?
    A műszaki vizsga első lépéseként egy formanyomtatvány/adatlap kitöltése szükséges, melyet a tulajdonosnak vagy a meghatalmazottnak alá kell írnia. A műszaki vizsgaállomáson követelmény, hogy a gépjármű tiszta és felkészített állapotban kerüljön oda, a műszaki állapota megfelelő legyen, különös tekintettel az aktív biztonságtechnikai berendezésekre, a fékrendszerre, futóműre, karosszériára, világításra, kipufogóra, károsanyag-kibocsátásra, gumikra, felnikre, olvasható kilométeróra-állásra és OBD csatlakozóra. Fontos, hogy ne világítson semmilyen hibajelző lámpa a műszerfalon.
    Amikor a gépjármű megérkezik hozzánk, egy előzetes szemrevételezést, átvizsgálást végzünk. Műszaki vizsgát megelőzően átvizsgáljuk a gépkocsiját annak érdekében, hogy az minden tekintetben megfeleljen a hatósági előírásoknak (így nem kell feleslegesen, sikertelen vizsga esetén is a hatósági díjat kifizetni). A kisebb hibákat helyben is tudjuk orvosolni (például izzócsere). Amennyiben mindent rendben találunk, az okmányok átvétele, munkalap írása és a hatósági kérelem kitöltése után következhet is a műszaki vizsga, ahol a gépkocsit átvizsgáljuk és a műszerrel mérendő adatokat rögzítjük. Ezt követően kerül sor az elkészült dokumentációk kiadására. Ez a procedúra mindössze másfél órát vesz igénybe, amit a kényelmes ügyfélváróban meg is várhatnak az ügyfeleink, de a hozom-viszem szolgáltatásunkkal akár a munkájukat is végezhetik ez idő alatt.

    Milyen szolgáltatásokat tud igénybe venni a Zakar Autónál?

    • előzetes átvizsgálás, műszeres mérés
    • műszaki vizsgáztatás – személyautó, kishaszon gépjármű (3,5 tonnáig)
    • eredetiségvizsgálat
    • kárügyintézés
    • biztosítási ügyintézés
    • hozom-viszem szolgáltatás
    • bérautó lehetőség

    Jelentkezzen be »

    Mit nézünk a műszaki vizsgán?
    1. Fékvizsgálat
      Fékek állapotának ellenőrzése fékpadon történik. Fontos, hogy az első és a hátsó fékek közel azonos hatásfokkal működjenek, maximum 20 % lehet a különbség. Mind az üzemi féknek, mind a kéziféknek hibátlanul kell működnie. Ezek mellett a fékpedált is vizsgálják, hogy mekkora pedálerőnél érjük el az adott fékhatást. Így kiderül, ha a jármű fékrásegítője hibás vagy a fékek rossz állapotban vannak.

    2. Lengéscsillapítók vizsgálata
      A lengéscsillapítót szintén vizsgálópadon ellenőrzik. A pad méri a tengelyterhelést, megrázza a futóművet függőleges irányba, megvizsgálja, hogy a kerék mennyi idő alatt áll vissza az alapállapotba. Az így kapott eredményt százalékban adja meg a rendszer.

    3. Alsó átvizsgálás
      A vizsgálat során a gömbfejeket, a futómű gumialkatrészeit, szilenteket ellenőrzik. Fontos, hogy a gömbfejek ne lógjanak, a gumialkatrészek ne legyenek kikopva, kiszakadva.

    4. Kipufogórendszer vizsgálata
      Azt vizsgálják, hogy a kipufogórendszer mennyire rozsdás, milyen állapotban van. Ha a kipufogó lyukas vagy kifúj, akkor nem megy át a műszaki vizsgán a jármű.

    5. Üzemanyag, hűtőrendszer, motorolaj vizsgálata
      A vizsgálat során a folyadékszinteket ellenőrzik, az erős szivárgás, folyás nem megengedett.

    6. Rendszámtábla
      A rendszámtáblának olvashatónak, tisztának kell lennie, nem lóghat stb.

    7. Szélvédő állapota
      Az első szélvédő nem lehet repedt. A fóliázással kapcsolatban az előírás az az, hogy a „B” oszlop előtt az ablakoknak minimum 70%-os fényáteresztő képességgel kell rendelkezniük, a pótféklámba nem lehet lefóliázva. Csak jóváhagyással rendelkező fólia megengedett.

    8. Felületi horpadások, sérülések
      A gépkocsinak esztétikailag is megfelelő állapotban kell lennie, az apróbb horpadások, karcolásokon kívül nem lehet rajta nagyobb, ütközésből származó sérülés.

    9. Korrózió
      A gépjárművön nem lehet olyan korrózió, amit át lehet lyukasztani kisebb erőhatással.

    10. Ülések, biztonsági övek, légzsákok
      A biztonsági öveknek és légzsákoknak sértetlennek és működőképesnek kell lenniük, az ülések nem mozoghatnak, nem világíthat hibajelzés a műszerfalon.

    11. Világító, fény- és hangjelző berendezések
      A műszaki vizsga során minden lámpának működnie kell, az indexeknek sárgán kell villogniuk. Fontos, hogy a kürt szóljon, az ablaktörlő működjön.

    12. Műszerek, visszajelzők
      A visszajelzők jól működnek, ha gyújtáskor minden jelzővény kivillan, majd elalszik. Fontos, hogy a kilométeróra működőképes legyen.

    13. Gumiabroncsok és felni
      Amennyiben nem gyári alufelni van a gépkocsin, akkor kérhetik a műbizonylatot. A gumik nem lehetnek kopottak, a bordák mélysége haladja meg az 1,6 mm-t és minden guminak azonos méretűnek kell lennie. A keréktárcsák és a gumiabroncsok csak a gépkocsi gyártója által megengedett méretűek lehetnek.

    14. Kötelező kiegészítők
      Egészségügyi csomag érvényes szavatossággal, elakadásjelző háromszög.

    15. Vonóberendezés, ha van
      Sérülésmentes állapot, valamint levehető vonófej szükséges, a vonóhorog műszerfali visszajelzésének működnie kell.

    Jelentkezzen be »

    Mennyibe kerül a műszaki vizsga?

    Jelen pillanatban a két kerék meghajtású személygépjármű hatósági műszaki vizsgájának ára 16 290 Ft. Ez a költség fizetendő bizonyos járműparaméterek teljesülése mellett: a jármű 4 éves koráig és 50.000 megtett km-ig. A műszaki vizsgára felkészítés ára nagyon sok tényezőtől függ, ami általában már egyes javítási folyamatokat és ahhoz szükséges alkatrészek árát is tartalmazza. A gépjármű-tulajdonosok nagy része rábízza a műszaki vizsgáztatás intézését az autószerelőjére. Sokan nem is tudják, hogy hol és miként vizsgázik az autó, csak a pecsét jelzi a forgalmi engedély hátulján, hogy az megtörtént. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy gépkocsija időszakos műszaki vizsgáját a leghatékonyabban oldjuk meg. A vizsga során el szeretnénk kerülni, hogy járműve alkalmatlan minősítést kapjon, ami Önnek plusz költségbe és időbe kerülne. Ezért a munkafolyamatokat két részre szedtük.

    1. Munkafázis: az egyeztetett időpontban előzetes átvizsgálást végzünk. Ennek költsége az alábbiak szerint alakul:

    Személygépkocsi 16440 Ft
    Személygépkocsi 4×4 16440 Ft
    Kishaszongépjármű 16660 Ft
    Kishaszongépjármű 4×4 13900 Ft
    Utánfutó 12710 Ft

     

    2. Munkafázis: az átvizsgált, alkalmasnak ítélt jármű hatósági műszaki vizsgáztatása, melynek díja az alábbiak szerint alakul:

    Személygépkocsi 16290 Ft
    Személygépkocsi 4×4 20390 Ft
    Kishaszongépjármű 17090 Ft
    Kishaszongépjármű 4×4 21190 Ft
    Utánfutó 10490 Ft

     

    Akciónk keretein belül az első forgalomba helyezéstől számított 4 éven belüli és az 50.000 km futásteljesítményt el nem érő gépjárművek esetében csak a hatósági műszaki vizsga díját kell kifizetni (pl. SZGK esetében 16290 ft hatósági díj).

    Jelentkezzen be »

    Mekkora százalékban felelnek ma meg a műszaki vizsga követelményeinek az autók?

    A Közlekedési Hatóság zárt technológiás műszaki vizsgáztató állomásaként szerencsére az a tapasztalatunk, hogy nagyon kicsi azon autók aránya, amik nem menek át rajta. Köszönhető ez annak is, hogy legtöbbször valóban szakemberek által átvizsgált és felkészített autók érkeznek hozzánk, illetve a ránk bízott autókat is az átvizsgálással kezdjük. Elég jól tudja mindenki szakmán belül a dolgát, tisztában vagyunk vele, hogy mire kell odafigyelni, milyen javításokat kell elvégezni. A leggyakoribb buktató ott van, ami szabad szemmel egy hozzáértő számára sem egyértelműen látható, és műszer hiányában nem olvasható ki a károsanyag-kibocsátás. Már átvizsgálás előtt sokszor elbocsátjuk a műbizonylat nélküli sötétített, fóliázott gépjárműveket és jellemzően a világító berendezésben eszközölt illegális átalakításokat. Nagyon fontos a látni és látszani elvnek a megtartása, hogy ez forgalomban balesetet ne idézhessen elő.Fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy ugyan két évre kapja meg az újabb forgalmi engedélyt a négy évnél idősebb gépjármű, de ha időközben átalakítást végeznek rajta, az újabb műszaki vizsga szükségességével járhat. Mi leggyakrabban vonóhorog felszerelése miatt találkozunk időközi vizsgakötelezettséggel. Sűrűn előfordul még az autó színének a megváltoztatása is, ami ugyan nem von maga után újabb műszaki vizsgát, de a változást köteles a tulajdonos a hatósághoz bejelenteni.

    Jelentkezzen be »

    Műszaki vizsga vagy kötelező szerviz?

    Gyakran tapasztaljuk, hogy azok a gépjárművek, amik már korosabbak annál, hogy a gyári garanciának megfelelve elvigyék tulajdonosaik az adott márkakereskedéshez olajcserére, elhanyagolt állapotban vannak. Sajnos sokan összevonják a műszaki vizsgát a kötelező szervizzel. Szakmai tapasztalatom alapján ez egy elhibázott stratégia, hiszen magának a motornak, aminek éves szinten lenne olajcsere és karbantartás előírva, nem tudjuk elmagyarázni, hogy az elhasznált olajjal bírjon ki még egy évet. Ez már nem rendeltetésszerű karbantartás, és tapasztalatunk szerint rengeteg hibát idéz elő az addig jól működő autóknál. A kopó forgó alkatrészeket, főleg sok megtett kilométer esetén, nem elegendő kétévente átnézni.

    Jelentkezzen be »

    Összegfoglalás

    Összefoglalva a műszaki vizsga nem csak azért szükséges, hogy a közúti ellenőrzés során a rendőr ne büntessen meg, hanem a vezető és az adott járműben utazó más személyekért is felelősséggel tartozik a jármű tulajdonosa és a forgalomban más részt vevőért is felelősséggel tartozunk, nem beszélve a légkörünk szennyezéséről. Ezáltal minden egyén hozzájárul Földünk légszennyezettségének csökkentéséhez.Sokan nem tudják, hogy egy rendszeresen karban tartott gépjármű, ahol elvégzik az olajozási, zsírozási folyamatokat olyan alkatrészek esetében, amelyek karbantartás nélkül ugyanezen idő alatt már cserére szorulnának, a tulajdonos nem csak a pénztárcáját, hanem a környezetét is védi, hogy feleslegesen, a karbantartás hiánya miatt ne kelljen környezetterhelő, új alkatrészeket legyártani az adott alkatrészgyárnak.Ezúton kívánunk minden forgalomban résztvevő számára balesetmentes közlekedést és szeretnénk kiemelni, hogy a nem forgalmi rendszám kötelezett gépjárművel közlekedők (SMKP vagy bringások) is a cikket elolvasva, magukra nézve felelős magatartással tartsák be a látni és látszani elvét!

    Jelentkezzen be »