Eredetiségvizsgálat és műszaki vizsga a Zakarnál

2020. okt. 1. | Akciók, Műszaki vizsga

Hozza hozzánk gépjárművét vizsgáztatni!

Íme egy kis ismertető, hogy mit érdemes tudni a műszaki és eredetvizsgáról.

Hogyan zajlik a műszaki vizsga?

Első lépés az előzetes átvizsgálás. Célja, hogy a jármű esetleges hibáira fény derüljön, és a jármű a hatósági előírásoknak tökéletesen megfeleljen. Ezen a vizsgálaton minden gépjármű átesik, a menete megegyezik a tényleges műszaki vizsga menetével.

A műszaki vizsga lépései:

  1. Emisszió mérés – környezetvédelmi felülvizsgálat
  2. Műszeres lengéscsillapító mérés
  3. Műszeres fékmérés
  4. Rázópados vizsgálat
  5. Szemrevételezés

Végül, ha minden szempontot megfelelően teljesített a jármű a forgalmi engedély érvényesítése következik. A műszaki vizsga célja, hogy a forgalomban csak műszakilag hibátlan, biztonságos autók közlekedhessenek.

Ha időszerűvé vált a műszaki vizsga gépjárművén, keresse fel márkakereskedésünket a +36 20 777 0006 telefonszámon vagy az info@zakartsa.hu e-mail címen.

Mit érdemes tudni az eredetiségvizsgálatról?

Képzett, tapasztalt, profi kollégáink a vizsgálat során ellenőrzik a jármű okmányainak eredetiségét, és magát a járművet is tüzetes vizsgálat alá vetik. A vizsgálat célja a jármű egyedi azonosítóinak, az eredetének az ellenőrzése. Akár magánszemélytől, akár kereskedéstől vásároljuk a gépjárművet, az átíráshoz elengedhetetlenül fontos a gépjármű eredetiségének igazolása. Az eredetiségvizsga során vizsgálják az autó alváz-és motorszámát is, így megállapítható, hogy az autó lopott-e vagy klónozott-e.

Autóvásárlás során a járulékos költségekbe minden esetben bele kell számolni az eredetiségvizsgálat elvégzésének költségeit, akár magánszemélytől, akár kereskedésből vásárol gépjárművet.

Mikor van szükség eredetiségvizsgálatra?

Tulajdonjog átírása előtt az alábbi esetekben:

  1. használt jármű, továbbá a gyártótól származó járműkísérő lappal nem rendelkező új jármű, valamint a járműnyilvántartásba korábban még nem vett lassú jármű vagy egyéb jármű első forgalomba helyezésekor;
  2. külföldről behozott gépjármű esetében;
  3. forgalomból végleg vagy átmeneti időszakra kivont jármű ismételt forgalomba helyezésekor;
  4. a jármű alvázszámának megváltoztatásával járó műszaki beavatkozást megelőzően;
  5. a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás nyilvántartásba vételekor.

Eredetiségvizsgához szükség van különböző okmányokra, ezek eltérőek magánszemély és jogi személy esetén.

Magánszemély vevő vagy eladó esetében:

  • a jármű forgalmi engedélye
  • az eladó vagy a vevő személyi igazolványa
  • a tulajdonos vagy a vevő lakcímkártyája
  • forgalmi engedély – hiányában okmányirodai Hatósági Bizonyítvány – amely tartalmazza a jármű adatait
  • gépjármű törzskönyv (ha rendelkezik vele)

Jogi személy tulajdonos vagy vevő esetén:

  • a jármű forgalmi engedélye
  • a kérelmező cég 90 napnál nem régebbi cégkivonata
  • a kérelmező cég aláírási címpéldánya
  • az aláírásra jogosult személyi igazolványa
  • az aláírásra jogosult lakcímigazoló kártyája
  • forgalmi engedély hiányában – okmányirodai Hatósági Bizonyítvány – amely tartalmazza a jármű adatait
  • gépjármű törzskönyv (ha rendelkezik vele)

Külföldről behozott gépjármű eredetvizsgája esetén:

A fentieken túl szükség lesz még a külföldről behozott gépjármű forgalomba-helyezés előtti első eredetiségvizsgájához:

  • Műszaki adatlap
  • Származás ellenőrzési határozat (az illetékes okmányirodában állítják ki)
  • Külföldi forgalmi engedély
  • Külföldi adás-vételi szerződés és számla

Az eredetiségvizsga érvényessége korlátozott, ami gépjárművásárlás esetén nagyon fontos, hiszen a kiállítástól számított 60 napon belül fel kell használni az igazolást. A gépjármű minden egyes tulajdonosváltásakor fontos, hogy új vizsgálatot készíttessünk még akkor is, ha az autó csak néhány hétig volt a mi birtokunkban, és igazolni is tudjuk, hogy minden rendben van vele, tehát nem lopták el, nem vonták ki a forgalomból és így tovább. A jogszabályoknak megfelelően járművek esetében a tulajdonjog változásának bejelentésére minden esetben 15 nap áll a rendelkezésünkre. Hogy az eredetiségvizsga díját ki fizeti meg, azt nem mondja ki jogszabály, éppen ezért az eladónak és a vevőnek közösen kell megegyeznie egymással, és az áralku során tisztázni a kérdést.

Mennyibe kerül az eredetvizsga 2019-ben?

Az eredetiségvizsgálat díja jelenleg 17.000 Ft és 20.000 Ft között változik, attól függően, hogy hány köbcentiméteres az autó, jármű stb. 17 ezer forint az eredetiségvizsgálat például a kis kategóriás, tehát 1400 ccm hengerűrtartalmú személyautók esetében, 18500 forint a középkategóriában (1401-2000 cm hengerűrtartalom) és 20 ezer forint a felső kategóriában, avagy 2001 ccm hengerűrtartalom felett. Adásvételkor általában megegyezés kérdése, hogy ki fizeti az eredetiségvizsgálat díját: az eladó vagy a vevő. Ezt a kérdést célszerű az áralku során tisztázni.

Hogyan zajlik az eredetiségvizsgálat?

Hivatalosan a menet két lépcsőből áll. Az első lépés, hogy az eredetiséget vizsgáló személy átnézi, lefotózza a járművet, majd ellenőrzi az adatokat, amiket továbbit a hatóságok irányába, akik jóváhagyják az eredményt. Ennek a folyamatnak a legnagyobb előnye, hogy az eredetiséget vizsgáló személyt nem lehet befolyásolni, mert a döntést végérvényesen nem ő hozza meg. Eredetiségvizsgálat során ellenőrzik az okmányokat, hogy eredeti-e az autó, nem ütötték-e át az alváz- és motorszámot. Festékvastagságmérővel körbemérik a járművet, alaposan átnézik az autót. Ennek következtében megállapítják, hogy volt-e sérülve az autó vagy hogy klónozták-e. Az eredetvizsga tehát az érdekeinket szolgálja, fontos, hogy úgy intézzük, hogy az adásvételi szerződés aláírása a sikeres vizsga után menjen végbe. és biztosak vagyunk a gépjármű kilétében.

Jelentkezzen be márkakereskedésünkbe eredetiségvizsgára a +36 20 777 0006 telefonszámon vagy az info@zakartsa.hu e-mail címen.

Érdekelhet még: